PREDHOVOR


Murphyho zakon resp. ta zasada, ze "co sa moze pokazit, tak to sa aj pokazi", je neznameho povodu /Funk-Wagnalls : Vysokoskolska Encyklopedia. Funk and Wagnalls, New York./ Kto to bol Murphy? K formulacii vyroku, ktory ho urobil slavnym, ho priviedla len zvlastna zhoda nahod? Preco nezasiel do pracovne pre svoje ciste sa spomedzi mnohych, na ktore som v tejto knihe chcel dat odpoved. Totiz nasi najlepsi vedci, jazykovedci, narodopisci bezvysledne hladali pramen Murphyho zakona. akym pravom by som si mohol dovolit tvrdit, ze tito odbornici nevykonali maximum toho co mohli.

Uz som sa s tym zmieril, ze rukopis odovzdam do tlaciarne bez zodpovedania mojich palcivych otazok, ked som na moje prekvapenie obdrzal od isteho Georga Nicholsta z juznej kalifornie nasledujuci dopis.


Vazeny pane !

Dozvedel som sa, ze sa chystate vydat knihu s nazvom "Murphyho zakonnik, alebo preco sa vsetko pokazi ?" boli by ste ochotny uviest v knihe skutocny pribeh, ktory vysvetluje tento nazov ? A ked som dychtivo vyslovil "ano" : stalo sa v r. 1949 na leteckej zakladni Edwards v kalifornskej Muroche v ramci programu vyskumu vojenskeho letectva pod cislom mx 981, ked sa pod vedenim plukovnika J.P.Stappa robili operacie na severnej zakladni. Materialne zabezpecenia robila z poverenia Wright-Fieldovych laboratorii leteckeho lekarstva letecka firma Northrop, ktorej som bol vtedy riaditelom vyskumu. Zakon ziskal meno od majora Ed Murphyho, vyskumneho inziniera laboratorii. Jedno zariadenie nijako nechcelo fungovat, pretoze prepojenia na meraciu aparaturu boli zle kablovane. Major vybuchol : "Ked sa to da domotat, tak je iste, ze sa to aj domota." Tento vyrok, ale aj jeho ostatne obmeny som pomenoval Murphyho zakon.

Niekolko tyzdnov po "krste" plukovnik Stapp povedal na tlacovej konferencii, ze niekolko rokov trvajuce vyskumne operacie mohli byt take uspesne jedine preto, lebo sme sa tak uzkostlivo pridrziavali a verili v Murphyho zakon, cize sa urobilo vsetko, aby sme sa postavili aj proti nevylucitelnym okolnostiam. Potom po uplynuti niekolkych mesiacov zacali hromadne prichadzat ohlasy od roznych firiem odvolavajucich sa na zakon. Takto sa zacala svetova put Murphyho zakona.

S uctou

George E. Nichols
Riaditelstvo kvality a spolahlivosti vyskumu Viking
Laboratorium prudovych pohonov NASA
Zasluhou spravy laskaveho pana Nicholsa sme sa priblizili k zaverecnemu zisteniu. Mame v rukach odpovede na vyssie uvedene otazky s vacsou podrobnostou, ako by sme pokladali za potrebne. Teraz uz potrebujeme zistit len jedno, preco Ed Murphy nezasiel do pracovne pre vycistene satstvo.

Arthur Bloch
Berkeley, September 1977